grecja

Świątynia Ateny – Partenon

Partenon – Jest to świątynia Ateny położona w samym centrum Akropolu ateńskiego, zbudowana w 432 p. n. e. Partenon jest usytuowany w centralnym punkcie na wzgórzu, dlatego można powiedzieć, że dominuje nad Akropolem. W czasach starożytnych budowlę świątyni osłaniały liczne rzeźby i inne budowle tak że była ona mało widoczna.

W projekcie budowli został zachowany styl dorycki z wszystkimi charakterystycznymi dla niego cechami, zachowując równowagę i harmonie we wszystkich jej częściach. Świątynia była wzniesiona na miejscu wcześniej już istniejących tam budowli, głównym celem budowy miało być powstanie nowej, bogatej budowli na cześć bogini Ateny. Nazwa Partenon jest tłumaczona jako “sala dziewic”.

Nazwa to początkowo było używana tylko do części zachodniej świątyni, tam znajdowały się pomieszczenia gdzie przebywały kapłanki bogini Ateny. Jeśli chodzi o przeznaczenie i charakter świątyni to na przestrzeni wielu wieków był on różny. Było to głownie miejsce gdzie gromadzono wielkie dzieła sztuki, i oddawano cześć nowej bogini zwycięstwa.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *