efez

Starożytnie miasto Efez

Efez jest to miasto starożytne na terenie Turcji. Jest zresztą jednym z najlepiej zachowanych miast starożytnych w rejonach Morza Śródziemnego. W czasach starożytności miasto to tętniło życiem miało charakter handlowy oraz był ośrodkiem kultu. Do miasta tego prowadzą dwa wejścia jedno od strony portu, drugie przez zabudowaną bramę.

Wstęp jest płatny, warto jednak zainwestować te parę złotych, bo jest co oglądać. Np. bibliotekę, zbudowana z dwóch fasad, ogromna w swojej budowie robi bardzo wielkie wrażenie. Domy na tarasach, które należały do najbogatszych ludzi mieszkających w Efez, rozmieszczone były wokół dziedzińca, domu te miały centralne ogrzewanie, a woda pobierana była z małych fontann. Stadion, był miejscem zawodów sportowych.

Dzisiaj co roku w tym miejscu odbywają się zapasy wielbłądów, mimo iż z stadionu niewiele pozostało. Wybierając się do Efez warto mieć ok 4 godziny wolnego czasu. Najlepiej przyjechać tutaj z samego rana, gdyż zwiedzanie w upale i promieniach słonecznych jest uciążliwe.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *