las

Region mazurski – obrzędy

Kultura mazur jest bardzo ciekawa i interesująca. W tamtym regionie organizuje się wiele festiwali i festynów, między innymi Mazurskie Lato Muzyczne w Ełku, Festiwal Wody i Ognia w Ełku, czy też Ogólnopolski Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Już Zakon Krzyżacki miał problemy z obrzędowością Prusów, którzy pierwotnie zamieszkiwali obszar Mazur.

Wśród ludności istniał niespisany zakaz pracy w niektóre dni w roku. Wierzyli, że jeśli nie będą przestrzegać tego obrzędu, tak zwane zmory zaplączą zwierzętom grzywy i ogony. Także strój mieszkanek Mazur był bardzo specyficzny. Panny, mężatki, stare panny i kobiety w kwiecie wieku ubierały się inaczej. Także mężczyźni mieli swoje stroje.

Ubierali oni białe koszule, oraz obcisłe, lniane spodnie, a w zimne dni zakładali do tego kamizelki. Jak widać, kultura Mazur jest bardzo ciekawa i zapewne zaintrygowałaby niejednego turystę. Dlatego zapewniam, że warto wybrać się w podróż po Mazurach, bo mogą to być niezapomniane wakacje, oraz efektywny odpoczynek.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *