pamukkale

Pamukkale – Bawełniany zamek

Pamukkale nazwa ta oznacza Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza. Jest to turecka miejscowość położna w dolinie Curuksu ok 18 km od Denizli. Jest to miejsce niepowtarzalne, można powiedzieć, że to co się tam zobaczy to cud na ziemi. Raz zobaczone sprawi, że obraz zostanie nam do końca życia. Będziemy chcieli przyjechać tutaj jeszcze raz.

Miejsce to słynie z osadów wapiennych powstałych na zboczach góry Cokelez. Już jadąc w kierunku Pamukkale widać z daleka białą plamę, która przypomina lodowiec. To nie jest jednak lód. Istnieją tutaj bogate źródła wód termalnych, które są bogate w liczne związki wapnia. Wykorzystując nierówność terenu powstały progi półkoliste baseny wody termalnej, które zostały ukształtowane w firmie tarasów i są oddzielone od siebie zaporami, po których spływa woda.

Są to niezapomniane widoki, ogromne białe wody i tarasy wypełnione błyszczącą w słońcu wodą. Czegoś pięknego nigdzie nie zobaczymy, tylko w Turcji. Aby chronić te tereny powstał tutaj Park Narodowy, jest także wpisany na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *