grecja

Olimpia – miasto w Grecji

Olimpia jest to miasto położone w Grecji. W chwili obecnej mieszka tutaj około 11 tysięcy ludzi. W dawniejszych czasach było to miejsce kultu Zeusa. Odbywały się tutaj co 4 lata igrzyska zwane olimpijskimi. Stanowi on ośrodek religijno – sportowy.

Wokół tego miejsca powstawały obiekty portowe takie jak stadion mieszczący 20 tysięcy widzów, hipodrom-który pełnił rolę toru wyścigowego dla koni i rydwanów. Gimnazjon czyli kryte pomieszczenia przeznaczone do ćwiczeń fizycznych. W Grecji gimnazjon połączony był z palestrą czyli szkołą boksu. Budowane były także łaźnie oraz liczne skarbce.

Najbardziej popularny to skarbiec Megaryjczyków. Olimpia była miejscem pogańskim i została ona zamknięta, zostały także zakazane igrzyska olimpijskie. Ogień Olimpijski, który płonie co 4 lata na igrzyskach rozpalany jest za pomocą promieni słonecznych skupionych przez paraboliczne zwierciadło na stadionie w Olimpii. Olimpia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to miejsce warte odwiedzenia, wrażenia niezapomniane.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *