grecja

Olimpia – miasto w Grecji

Olimpia jest to miasto położone w Grecji. W chwili obecnej mieszka tutaj około 11 tysięcy ludzi. W dawniejszych czasach było to miejsce kultu Zeusa. Odbywały się tutaj co 4 lata igrzyska zwane olimpijskimi. Stanowi on ośrodek religijno – sportowy.

Wokół tego miejsca powstawały obiekty portowe takie jak stadion mieszczący 20 tysięcy widzów, hipodrom-który pełnił rolę toru wyścigowego dla koni i rydwanów. Gimnazjon czyli kryte pomieszczenia przeznaczone do ćwiczeń fizycznych. W Grecji gimnazjon połączony był z palestrą czyli szkołą boksu. Budowane były także łaźnie oraz liczne skarbce.

Najbardziej popularny to skarbiec Megaryjczyków. Olimpia była miejscem pogańskim i została ona zamknięta, zostały także zakazane igrzyska olimpijskie. Ogień Olimpijski, który płonie co 4 lata na igrzyskach rozpalany jest za pomocą promieni słonecznych skupionych przez paraboliczne zwierciadło na stadionie w Olimpii. Olimpia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to miejsce warte odwiedzenia, wrażenia niezapomniane.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *