las

Komary na Mazurach

Obfitość wody na Mazurach sprzyja rozmnażaniu się komarów. Skutecznie uprzykrzają one życie działkowiczom i turystom. Co gorsze,co roku jest ich coraz więcej. Gdy taka wielotysięczna chmara owadów atakuje człowieka, to wtedy nie przychodzi do głowy myśl, że nasze Mazury to cud natury.

Dzieje się tak dlatego, że zmniejsza się ilość płazów i nietoperzy żywiących się komarzymi larwami. Z powodu zanikania oczek wodnych w ciągu 15 lat zmniejszyła się liczebność płazów o 40%.A taka ropucha potrafi zjeść w ciągu dnia około 3 tysięcy larw komarów. Skuteczny sposób na odstraszanie tych uciążliwych owadów jest spożywanie polskiego czosnku i cytryny.

Ponoć wystarczy napić się herbaty z plasterkiem cytryny i komary mamy z głowy. Jednak gdy zostaniemy pogryzieni, to żeby pozbyć się swędzących miejsc na skórze, oprócz aptecznych specyfików można smarować się sokiem z cebuli. Poza mrówkami nie ma na Mazurach innych szkodników uprzykrzających życie mieszkańcom i turystom. Fruwające nad wodą ważki są nieszkodliwe.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *