katedra

Katedra świętego Stefana

Katedra świętego Stefana znajduje się w centrum Wiednia. Jest to budowla pochodząca ze średniowiecza. Jej budowniczym była Anton Pilgram. Nie wszystkie jej elementy pochodzą z tego okresu. Do dzisiaj zachowały się Brama Olbrzymów oraz Wieże Pogańskie. Powstanie ich datuje się na wiek XIII. Na przełomie wieku XIV i XV przebudowano nawę, prezbiterium i boczne kaplice.

W dobie baroku dobudowano kilka pomieszczeń, m.in. zakrystię. Jedna z wież tego kościoła osiąga wysokość 137 metrów. Doskonale widać z niej mozaikowy dach katedry, wykonany z glazurowanej dachówki. W głównym ołtarzu katedry można zobaczyć obraz Tobiasa Pocka, ukazujący męczeństwo świętego Szczepana. Jedno z wejść do świątyni nazywane jest Bramą Śpiewaków. Przeznaczone było tylko dla mężczyzn.

Pod katedrą rozciągają się katakumby. Znajduje się tam Krypta Habsburgów, a w niej 15 sarkofagów dawniejszych Habsburgów oraz 56 urn z wnętrznościami późniejszych. Na murze obok wejścia głównego można również zobaczyć wyciętą w roku 1945 roku liczbę „05”, która była symbolem austriackiego ruchu oporu.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *