woda

Katedra Nidaros

Skandynawia oprócz dzikich stepów może pochwalić się również budowlami obronnymi czy wspaniałymi zamkami. Każdy podróżujący po tych terenach powinien zobaczyć min.. Katedrę Nidaros. Wspaniała budowla, katedra Nidaros znajdująca się Trondheim jest największą średniowieczną budowlą w Skandynawii.

Początkowo była to niewielka bazylika, jednak w 1152 roku świątynia została katedrą pod wezwaniem Trójcy Świętej, a Trondheim siedzibą katolickiego arcybiskupstwa Norwegii. Stało się to za sprawą śmierci i pochowania Olafa II. Zaczęły pojawiać się opowieści o niezwykłych wydarzeniach związanych z jego osobą. W końcu zdecydowano się otworzyć grób króla i stwierdzono, że zmarłemu urosły włosy i paznokcie. Wówczas ogłoszono, że Olaf II, który wprowadził do kraju chrześcijaństwo zyskał przydomek „święty”.

Został kanonizowany, a czterdzieści lat po jego śmierci rozbudowano bazylikę, w której go pochowano, aby pomieścić pielgrzymów i wiernych przybywających na jego grób i cudownego źródełka z uzdrawiającą wodą. Obecnie romańsko-gotycka budowla ma 120 m długości i 50 m szerokości. Od 1814 roku w świątyni odbywają się koronacje Norweskich monarchii, a także pogrzeby i pochówki członków rodziny królewskiej.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *