rzeka

Czystość wody w jeziorach

Jeszcze kilkanaście lat temu woda w mazurskich jeziorach miała I klasę czystości. Ostatnie badania wykazały, że woda jest już w II klasie. Jeżeli nie zatrzyma się procesu zanieczyszczeń wód, to niedługo Mazury nie będą krainą tysiąca jezior lecz krainą tysiąca ścieków.

Warto jednak przywrócić jeziora do poprzedniego stanu gdyż to dzięki nim możemy powiedzieć, że nasze Mazury to cud natury. Gospodarze tej niezwykłej krainy zaczęli działania w tym kierunku. I tak np żeby oczyścić Jezioro Gołdab z azotu i fosforu powodujących kwitnienie sinin niebezpiecznych dla człowieka, sprowadza się odpowiednią glinkę z Chin.

Są projekty budowania przy jeziorach ekologicznych przystani żeglarskich, w których właściciele jachtów mogliby opróżniać pojemniki z nieczystościami. Wszystkie zabiegi oczyszczania jezior wymagają olbrzymich środków finansowych, liczy się na dotacje z Unii Europejskiej. Najważniejsze jednak jest uświadomienie turystom, nawet poprzez stosowanie kar by stosowali się do regulaminów użytkowania przyrody.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *