norwegia

Archipelag Lofoty – Norwegia

Archipelag Lofoty jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Norwegii. Jest to świetne miejsce dla miłośników gór, na które prowadzi wiele szlaków turystycznych i wspinaczkowych. Głównym miastem wysp jest Svolvaer, którego historia sięga XVII wieku. W 1797 roku postawiono tu pierwsze chaty rybackie, które były budowane na specjalnych palach, zwane rorbuder (ror – wiosłować, – buer – dom).

Domki szybko stały się charakterystycznym elementem wielu osad. Jedna z nich, Reine i jej okolice są wspaniałym miejscem na letnią podróż. Zachwycają zapierającymi dech w piersiach widokami. Bordowe domki na palach, soczysta zieleń łąk i traw kontrastuje z ciemnymi skałami szczytów górskich. Szczególnie przyciągają malarzy i fotografów, szukających inspiracji.

Kolejną z atrakcji są wielkie ptasie kolonie, które można spotkać na wyspach Vaeroy i Rost. Miłośnicy ptaków mogą tam zaobserwować maskonury, bieliki, kormorany, alki, Nurzyny, mewy czy edredony. Zapewne warto więc odwiedzić Archipelag Lofotów, gdyż na pewno czeka tam na nas wiele atrakcji.

Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *